Okulary przeciwsłoneczne – bo jakość ma znaczenie

[REKLAMA]

Lato coraz bliżej, a to oznacza, że wielu myśli już o zakupie okularów przeciwsłonecznych. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z tych dodatków, bez którego trudno obejść się na ulicy, ale i prowadząc samochód. Podaż na rynku okularów przeciwsłonecznych jest na tyle duża, że każdy powinien znaleźć sobie produkt w sam raz dla siebie. Nie wszystkie okulary są jednak właściwe. Jak wybrać te najlepsze, które będą praktyczne i bezpieczne?

Okulary od optyka

Zacząć należy od tego, że okulary przeciwsłoneczne nie powinny być nabywane na bazarze czy w supermarkecie. Najlepiej kupić je u optyka lub w renomowanym sklepie internetowym, np. twojesoczewki.com. To gwarancja nabycia okularów dobrej jakości, które posłużą przez dłuższy czas i co najważniejsze, będą wystarczająco chronić oczy przed promieniami słonecznymi.

Oznakowania okularów przeciwsłonecznych

Kupując okulary przeciwsłoneczne, wielu użytkowników nie zwraca uwagi na ich oznaczenia. Jednym z najważniejszych jest znak EC (European Conformity), co oznacza „zgodność europejską”. Jest to więc swego rodzaju świadectwo jakości. Jeżeli takiego oznakowania na nich nie ma, lepiej od razu odpuścić sobie taki zakup. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to okulary, które nie będą wystarczająco dobrze chronić oczu.

Rodzaje soczewek

Nie jest to jedyne ważne kryterium. Liczy się także ochrona przed promieniami UV. Nie tylko skóra jest bowiem narażona na niekorzystne działanie słońca. To samo tyczy się oczu. Okulary, które nie będą wystarczająco dobrze chronić oczu użytkownika, mogą przyczyniać się m.in. do: nowotworu powiek, ślepoty, oparzenia rogówki, zapalenia powierzchni oka, predyspozycji do zaćmy czy nieprawidłowego przerostu tkanki miękkiej w oku.

Widać w związku z tym wyraźnie, że źle chronione przed słońcem oczy mogą być przyczyną wielu problemów ze wzrokiem. Dlatego też tak ważne jest, aby postawić na właściwe i optymalne dla siebie okulary przeciwsłoneczne. W innym wypadku będą one tak samo szkodliwe, jak okulary korekcyjne, o ile zostały one źle dobrane do wady wzroku pacjenta.

Szukając okularów z filtrem, użytkownicy mają do wyboru produkty o różnej jego kategorii, najczęściej w skali od 0 do 4. Im wyższy numer filtra, tym lepiej. O okularach z najwyższym zabezpieczeniem pomyśleć powinni na przykład miłośnicy zimowego szaleństwa – narciarze i snowboardziści, którzy oddają się swoim pasjom w słoneczne dni, kiedy słońce odbija się od śniegu i razi oczy.

Wygoda i jakość, nie wygląd

Niestety, większość użytkowników szukających sobie okularów nie zwraca uwagi na ich jakość, ba, nawet pomija kwestie wygody, podczas kiedy najważniejszy jest dla nich wygląd takich okularów. To już poważny błąd i proszenie się o kłopoty. Te nie muszą dawać o sobie natychmiast, ale uwidocznić się w przyszłości. Używanie okularów bez filtrów, a przede wszystkim takich, które nie mają znaków jakości i nie spełniają przyjętych standardów, jest mocno ryzykowne. Lepiej zapłacić nieco więcej, mieć mniej spektakularne okulary przeciwsłoneczne, ale w zamian dobrze chronić swój wzrok.

2 Komentarze

  1. Niestety wiele osób, zwłaszcza kobiet traktuje okulary jako modny gadżet, zwracając przede wszystkim uwagę na modny design, a nie na jakość i stopień ochrony oczu.

  2. Okulary to bardzo ważna rzecz, zawsze się zaopatruje w mnie u optyka. Przyznam, że nawet nie pamiętam, kiedy moją sprawdzoną parę okularów kupiłam, bo noszę je już kilka dobrych sezonów i są niezawodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*