Niegdyś pierwszy zegarek był prezentem komunijnym. Dziś już nikt nie czeka tak długo z wręczeniem dziecku tego jakże potrzebnego gadżetu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy zegarek dla dziecka.
Pierwszy zegarek dla dziecka do nauki odczytywania godzin
Pierwszy zegarek można kupić już przedszkolakowi. Będzie on wstępem do nauki odczytywania godzin, a także pierwszą dziecięcą biżuterią. Na pewno nauczy malucha dbałości o swoją własność, stanie się też przedmiotem cichej zazdrości wśród rówieśników. Na pewno warto kupić zegarek uczniowi, szczególnie jeśli wraca samodzielnie do domu, np. szkolnym autobusem. Autobus nie czeka na spóźnialskich. Posiadanie zegarka ułatwi kontrolowanie czasu i wyrobienie innej ważnej cechy – odpowiedzialności.
Czy dziecko potrzebuje zegarka, skoro ma telefon?
Tak, niewątpliwie. Zegarek jest łatwo dostępny i zawsze widoczny. Nie wszędzie są warunki do wyjęcia z plecaka telefonu. Nie zawsze też jest to bezpieczne. Pierwszy zegarek dla dziecka powinien być ładny, inaczej w ogóle nie będzie noszony. Powinien też mieć odpowiednią jakość, raczej nie „kioskową”. Z drugiej strony, kupowanie drogiego zegarka też nie jest dobrą opcją. Niestety dzieci bywają roztargnione, co nie zawsze dobrze się kończy, także dla zegarków.
Wodoszczelny zegarek dla dziecka
Czy dziecko potrzebuje wodoszczelny zegarek? Oczywiście można kwestionować tę cechę, uznając ją za fanaberię, ale praktyka pokazuje, że zegarek dla dziecka jak najbardziej powinien być wodoszczelny. Powód jest dość prosty.
Sportowy zegarek dla dziecka
Dzieci są dosyć roztrzepane, nieuważne, wiecznie w ruchu, nie myślą o sprawach bieżących, myślami stale wybiegają na przód. Czy przy myciu rąk zdejmą zegarek? Oczywiście, że nie! Czy pomyślą o tym, by go zdjąć na wypadek deszczu? W żadnym wypadku! Czy zdejmą zegarek na basenie? Jest to bardzo mało prawdopodobne. Zegarek wodoszczelny, w którym można swobodnie korzystać z atrakcji wodnych takich jak np basen musi mieć wodoszczelność ustaloną na poziomie minimum 10ATM, co trzeba dziś uznać za absolutne minimum przy wyborze zegarka dla dziecka. Przy czym cecha ta nie wpływa znacząco na cenę zegarka. Warto odwiedzić internetowy sklep z zegarkami dla dzieci i porównać różne model aby znaleźć ten idealny i dopasowany do potrzeb naszej pociechy.
Elektroniczny czy analogowy – jaki zegarek dla dziecka wybrać?
Analogowe zegarki dla dziecka, takie, jakie znali nasi dziadkowie, to już w zasadzie przeszłość. Dziś nikt nie kupuje dzieciom zegarków, które trzeba co wieczór nakręcać. Pytanie: „Elektroniczny czy analogowy?” ogranicza się tak naprawdę do wyglądu.
Tradycyjna dwunastogodzinna tarcza kontra nowoczesny wyświetlacz to niełatwy wybór. To też pokusa, by pójść nieco na skróty. Dziś dzieci zaczynają naukę odmierzania czasu od zegarów cyfrowych, z którymi stykają się w domu. Takie zegary widoczne są choćby na małym AGD. Dzieci stykają się z nimi też na telefonach, początkowo rodziców, ale coraz szybciej własnymi. Już niektóre przedszkolaki mogą się pochwalić własnym smartfonem. Jak to się ma do zegarka?
Zegar cyfrowy nie ułatwia zrozumienia upływu czasu. Co innego obracające się wskazówki. Tradycyjny zegarek z dwunastogodzinną tarczą ułatwi dziecku zrozumienie mechanizmu mierzenia czasu. Pozwoli też łatwiej zwizualizować sobie jego upływ. Pięć minut odmierzane na zegarku elektronicznym jest abstrakcją, co innego, gdy można sobie wyobrazić, że duża wskazówka musi się przesunąć z np. z jedynki na dwójkę.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wprowadzić dziecko w świat zegarków z analogową tarczą. Nauka obsługi takiego zegarka jest stałym elementem nauczania początkowego. Warto ułatwić dziecku zadanie, zawczasu wprowadzając go w magiczny świat wskazówek. Na zegarek z elektronicznym wyświetlaczem jeszcze przyjdzie czas.
Dodaj komentarz