ABC eleganckiego mężczyzny, czyli kilka słów o sygnetach, zegarkach i paskach

[REKLAMA]

Dobrze dobrany garnitur, idealnie dopasowana koszula i perfekcyjna fryzura — to główne cechy eleganckiego mężczyzny, ale nie jedyne. Przyglądamy się bliżej męskiej biżuterii oraz akcesoriom i dodatkom, które dopełniają cały look. Wspominamy między innymi o sygnetach — i choć są niewielkie, to naprawdę mają dużą moc!

A: sygnet męski — jak go nosić ten wyjątkowy dodatek?

Sygnet męski to nic innego jest sporych rozmiarów pierścionek noszony przez panów. W dawnych latach jego funkcja była czysto praktyczna. Służył bowiem za osobistą królewską pieczęć — znajdujący się w oczku monogram bądź herb odciskano w laku i w ten sposób uwierzytelniano różnego typu dokumenty.

Dzisiaj już się to zatarło, ale to wcale nie oznacza, że przestano go nosić. Wręcz przeciwnie — zakładamy go przede wszystkim ze względu na niewątpliwe walory estetyczne. Sygnety męskie dodają klasy i męskości, podkreślając charakter tego, kto go nosi. To niejako symbol statusu i władzy. Dla wielu mają też wartość sentymentalną, szczególnie gdy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Przyjęło się, że sygnet zakładamy na serdeczny palec lewej ręki, jednak nie jest to regułą. Jeśli ktoś chce założyć go na mały palec, a nawet na kciuk — nie będzie z tym żadnego problemu. Warto przy okazji zainspirować się Bradem Pittem lub Bruno Marsem, którzy często decydują się właśnie na taką biżuterię. Największą popularnością cieszą się srebrne sygnety męskie gładkie lub w połączeniu z czarnymi elementami.

B: zegarki męskie — niezbędny element każdej stylizacji

Zegarek stanowi jeden z najważniejszych dodatków męskiej garderoby. Wielu panów nie wyobraża sobie wyjścia bez niego nie tylko na formalne okazje, ale również na co dzień. Tutaj jednak zmieniają nieco modele.

W eleganckiej stylizacji zegarek powinien być na tyle zgrabny, by bez problemu schował się pod mankietem koszuli oraz rękawem marynarki. Siła tkwi w prostocie, dlatego też strzałem w dziesiątkę będzie między innymi smukły zegarek z klasyczną, okrągłą tarczą i czarnym paskiem, ewentualnie metalową bransoletą. Mężczyźni lubiący nieco eksperymentować, nawet w eleganckich stylizacjach, mogą skusić się na nowoczesny zegarek z intrygującymi detalami lub utrzymany w nieoczywistej kolorystyce.

Natomiast w codziennych stylizacjach panuje pełna dowolność — zarówno jeśli chodzi o rozmiar zegarka, jak i wzornictwo, a także wybór paska czy bransolety. Dużym zainteresowaniem cieszą się także smartwatche, które łączą w sobie cechy standardowego czasomierza i telefonu.

C: pasek i jego rola w męskiej garderobie

Ostatni na naszej liście jest pasek do spodni. Tutaj kluczowe jest przede wszystkim dopasowanie odpowiedniego rozmiaru do swojej sylwetki. Zbyt krótki będzie uciskać, a zbyt luźny wygląda niedbale i zupełnie nie spełni swojej podstawowej funkcji, czyli nie podtrzyma spodni. Pasek musi też współgrać z całym outfitem.

Do garnituru najlepszy będzie ten wykonany z naturalnej skóry licowej z minimalistyczną klamrą o szerokości 3,5 centymetra. Ważne jest także, by pasował on kolorystycznie, szczególnie do butów.

Przy okazji pamiętajmy, że w stylizacji eleganckiej, gdzie mamy na sobie krawat, powinien on sięgać maksymalnie do górnej krawędzi klamry paska — nigdy niżej! Dopuszczalne jest też, by krawat kończyć się do dwóch centymetrów nad klamrą. Wszystkie odchylenia od tej normy będą traktowane za wpadkę modową.

Sygnet męski, zegarek oraz pasek do spodni stanowią zgranie trio. Wykorzystajmy je w sytuacjach, gdy chcemy prezentować się elegancko i stylowo. Pamiętajmy przy tym, by każdy z tych elementów był wysokiej jakości — tutaj nie ma miejsca na przypadkowe ani tym bardziej na zniszczone dodatki.

Partnerem artykułu jest polska firma jubilerska Marko.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*