Być dobrze ubranym – to jedna z zasad, które świadczą nie tylko o stylu, ale i szacunku dla siebie i otaczających osób. Zarówno eleganckie garnitury jak i stylowe garsonki są wymogiem w wielu firmach i przy różnych (formalnych lub nie) okazjach. Trudno wyobrazić sobie osobę na wysokim stanowisku negocjująca ważne kontrakty w wymiętym T-shircie i spranych jeansach.
W szafie czy garderobie każdego powinny znaleźć się przynajmniej 2 komplety ubrań formalnych, jeśli, na co dzień ich nie używamy. W przypadku osób pracujących w firmach gdzie obowiązuje dresscode takich zestawów może być nawet kilkanaście. Do strojów formalnych dochodzą elementy casualowe, których ze względu na swoisty uniwersalizm jest najwięcej. Kolejny zestaw to ubrania nieformalne, sportowe, związane z hobby, pasjami lub po prostu kilka sztuk odzieży, która się lubi i nie łatwo się z nią rozstać mimo, że czasy świetności ma już za sobą. Nie wolno też zapomnieć o bieliźnie dziennej i nocnej, butach i dodatkach, okryciach wierzchnich, ubraniach sezonowych… By zapanować nad wszystkim elementami ubioru warto zainwestować w system przechowywania, który poza porządkiem zapewni ubraniom ładny wygląd zaraz po wyjęciu oraz dłuższy żywot.
Mebel czy pokój?
Wymarzonym rozwiązaniem, szczególnie dla posiadaczy większej ilości ubrań jest osobna garderoba. Rozwiązanie takie najczęściej spotkać można w domach. W projektach domów nowoczesnych zazwyczaj przewidziana jest co najmniej jedna garderoba. W mieszkaniach, szczególnie tych nieco mniejszych dobrym rozwiązaniem wydają się szafy wnękowe lub dobrze dopasowane do wnętrza (wielkością i stylem oraz materiałem wykonania) szafy stojące. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie garderoby warto wybór szafy gruntownie przemyśleć z miarka w ręku. Nie każda dostępna na rynku szafa zarówno ta w zabudowie jak i „wolnostojąca” jest meblem gwarantującym wygodę. Podstawowym zadaniem przed zakupem jakiegokolwiek systemu przechowywania ubrań jest solidna inwentaryzacja posiadanych rzeczy. Dzięki przeglądowi pozbędziemy się niepotrzebnych ubrań i zorientujemy jakiego typu wieszaków czy przestrzeni potrzebujemy najbardziej. Inaczej przechowuje się marynarki czy koszule a inaczej jeansy czy T-shirt. Ważne jest też miejsce na ciuchy o niestandardowych wymiarach np. długie suknie.
Gdzie najlepiej zaplanować garderobę?
By zaplanować optymalne miejsce pod garderobę należy prześledzić drogę, jaką pokonują ubrania. Najczęściej jest to prosty schemat: wyciągamy ubrania z szafy, używamy ich a następnie zostawiamy w pralni lub łazience. Kolejna trasa to czyste ubranie ląduję w suszarni następnie bywa prasowane i z powrotem do szafy. Łatwo więc wywnioskować, że garderoba powinna znajdować się na tym samym poziomie, co łazienka/pralnia oraz być możliwe blisko tych pomieszczeń. Strefę składnia/ prasowania możemy wydzielić w pralni lub jeśli wnętrze nam na to pozwala w garderobie. Ważne jest tez by już na początku określić czy garderoba będzie pomieszczeniem ogólnodostępnym dla całej rodziny czy jedynie udogodnieniem np. w sypialni rodziców a pokoje dzieci zostaną zaopatrzone w swoje własne systemy przechowywania. Najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być zestaw szaf dla najmłodszych dostosowanych do możliwości samodzielnego układania ubrań przez dzieci, garderoba w sypialni dla rodziców i np. szafa wnękowa w korytarzy, gdzie przechowywane będą np. zestawy bielizny pościelowej czy koce, oraz wszystkie te tekstylia, których używa cała rodzina.
Przechowywanie ubrań sezonowych
Największy kłopot sprawia przechowywanie ubrań sezonowych i sportowych, szczególnie, jeśli jesteśmy pasjonatami np. narciarstwa. Kimono do sportów walki czy strój dla biegacza nie stanowi wyzwania, trudniej jest znaleźć miejsce na grube puchowe kurtki. Długie płaszcze czy ocieplane kombinezony. Ubrania takie zazwyczaj lądują w pomieszczeniach gospodarczych, na pawlaczach czy strychach, co nie przedłuża ich żywotności. Jeśli pomieszczeniem gospodarczym warto zainwestować w system przechowywania. Dzięki przykręconym do ściany listwom z otworami na wsporniki półek z łatwością dostosujemy cały zestaw do zmieniających się potrzeb. Możemy też dowolnie tworzyć półki o niestandardowych wymiarach. Zaleta takich rozwiązań jest też ich duża nośność. Filigranowe, ażurowe kratki zamiast masywnych półek utrzymają nawet znaczny ciężar a dodatkowo zapewniają dobra wentylacje w całej przestrzeni przechowywania. By uniknąć kurzu zestaw taki można też swobodnie zamknąć w szefie wnękowej czy innym rodzaju zabudowy.
Dodaj komentarz