Jak leczyć łuszczycę?

[REKLAMA]

Łuszczyca to jedna z najbardziej wyeksponowanych wizualnie chorób skóry. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to choroba zakaźna. Ma ona charakter układowy, autoimmunologiczny i przewlekły. Objawia się ona łuszczącymi się zmianami skórnymi, które po dłuższym okresie chorowania mogą ewoluować w wiele nieprzyjemnych powikłań. Dowiedz się, jakie są metody leczenia łuszczycy.

Łuszczyca – skąd się bierze i jakie są objawy?

Cykl życiowy komórek skóry zdrowego człowieka trwa około dwudziestu ośmiu dni. W przypadku chorego na łuszczycę jest on skrócony do czterech dni. Nowe komórki powstają bardzo szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. Właśnie stąd biorą się objawy – zrogowaciały i łuszczący się twardy naskórek ulokowany na różnych częściach ciała. Choroba najczęściej ujawnia się między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia i ma charakter autoimmunologiczny.

Objawy często pojawiają się po przebytych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych. Mogą także wystąpić podczas brania niektórych leków na serce lub przeciwdepresyjnych. Dużą rolę w uaktywnieniu łuszczycy grają przewlekłe stany zapalne ulokowane na przykład w zębach lub zatokach. Już po wystąpieniu pierwszych objawów warto zgłosić się do dermatologa w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Jakie są metody leczenia łuszczycy?

W pierwszych etapach choroby jest ona leczona zewnętrznie za pomocą różnego rodzaju maści i naświetlań. Dopiero w sytuacji kiedy nie przyniosą one pożądanych rezultatów, przechodzi się do stosowania preparatów na łuszczycę w postaci leków doustnych.

Stosowane na początku maści keratoliczne z kwasem salicylowym mają na celu usunięcie łuski. Dopiero na oczyszczoną skórę można aplikować preparaty z pochodną witaminy D a niekiedy także maści sterydowe. Przyjmowane doustnie preparaty na łuszczycę to najczęściej leki immunosupresyjne, wspomagające układ odpornościowy.

Stosunkowo skuteczną metodą leczenia łuszczycy jest tak zwana fotochemioterapia, która polega na naświetlaniu skóry PUVA, które przebiega za pomocą wykorzystywania promieni UVA. Jednocześnie pacjent otrzymuje doustnie leki światłoczułe, które mają za zadanie uwrażliwić go na promieniowanie. Efekt leczniczy jest skuteczny jednak, aby go osiągnąć, należy poddać się przynajmniej dwudziestu zabiegom, które odbywają się dwa – trzy razy w tygodniu.

Czy zdrowy tryb życia może leczyć łuszczycę?

Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczyca także zaostrza objawy w sytuacji, kiedy jesteśmy poddawani dużemu i długotrwałemu stresowi. Na stan zdrowia chorego wpływa negatywnie także brak higieny oraz ciężka i niezdrowa, wysokokaloryczna dieta. Rozwój choroby zaostrzany jest także przez otyłość.

Właśnie ze względu na wszystkie te czynniki chorzy zmagający się w łuszczycą powinni dbać o zdrowy styl życia. Istotną rolę gra tu niskokaloryczna i zdrowa dieta, dbanie o prawidłową sylwetkę oraz odpowiedni poziom ruchu. Warto także o redukcję stresu, co jest w dzisiejszych czasach niełatwe, ale także bardzo istotne.

 Artykuł powstał we współpracy z https://www.febumed.com.pl/

1 Komentarz

  1. Kwestia diety w leczeniu łuszczycy jest taka, że na każdego działa co innego. Oczywiście, ważna jest zbilansowana dieta, ale u jednej osoby zbawienny wpływ ma odstawienie glutenu, a u innej nabiału. Przykre jest, że łuszczyce można tylko zaleczyć, a nie wyleczyć. Chorym mogę polecić tylko próbowanie leczyć się na różne sposoby, a w końcu któryś może okazać się skuteczny. Sama zdecydowałam się na leczenie biologiczne i na razie mam spokój. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*