
Budownictwo energooszczędne szybko zyskuje na popularności, również w wyniku nowelizacji przepisów budowlanych i wprowadzania coraz to surowszych kryteriów energooszczędności. Stąd na rynku pojawiają się produkty sprzyjające ubytkom energii. Jeżeli mówimy o stolarce okiennej, wiele dobrego w tym obszarze możemy powiedzieć o oknach trzyszybowych. Sprawdzamy, czym są takie produkty, jakie mają zalety i ile kosztują okna trzyszybowe.
Co charakteryzuje okna trzyszybowe?
Jak wskazuje nazwa, okna trzyszybowe zbudowane są z trzech tafli szkła oddzielonych ramką dystansową. Samo szkło ma grubość od 4 do 6 milimetrów, a komora zwykle 16 milimetrów. Dodatkowo wypełnia ją argon lub krypton. W obu przypadkach jest to gaz o dobrych właściwościach izolacyjnych.
Dzięki temu przenikalność cieplna takich okien to tylko Ug = 0,5. Jest to ponad dwukrotnie mniej niż przy oknach dwuszybowych (Ug = 1,1). Oczywiście ma to swoje przełożenie na oszczędności podczas ogrzewania domu. Jednocześnie lepiej izolują one wnętrze budynku latem przed promieniami UV, a więc w budynku jest chłodniej.
Kolejną zaletą okien 3-szybowych jest lepsza izolacyjność akustyczna na poziomie nawet 49 dB. Przy oknach dwuszybowych jest to maksymalnie 40 dB. To wszystko sprawia, że okna trzyszybowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów.
Oczywiście przy tych wszystkich zaletach okna trzyszybowe mają też pewną wadę. Jako że jest to produkt innowacyjny w obszarze stolarki okiennej, ich minusem jest wyższa cena. Na szczęście ceny okien trzyszybowych nie są szczególnie wygórowane. W porównaniu do okien 2-szybowych są droższe o ok. 20 proc. Oprócz tego, co jest zresztą oczywiste, tego rodzaju okna są także cięższe. W końcu przepuszczają o ok. 10 proc. mniej światła. To jednak można odczytywać jako ich zaletę, szczególnie upalnym latem.
Czy warto inwestować w okna trzyszybowe?
Na to pytanie każdy inwestor sam musi znaleźć odpowiedź. Nie ulega wątpliwości, że okna trzyszybowe są rozwiązaniem energooszczędnym. Bezsprzecznie doskonale wpisują się w wymogi, jakie stawiają przed inwestorami budynki energooszczędne oraz pasywne. W tych pierwszych zapotrzebowanie na energię w ciągu roku nie przekracza 70 Kwh na metr kwadratowy. W przypadku domów pasywnych jest ono jeszcze mniejsze (15 Kwh na mkw.). Do takich budynków okna trzyszybowe są doskonałe. Wszystko dzięki dodatkowej warstwie termoizolacyjnej w postaci szyby oraz przestrzeni między szybami wypełnionej gazem.
Na pewno jest to inwestycja, która zwróci się w czasie eksploatowania budynku w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Oczywiście same ceny okien trzyszybowych także są różne. Na rynku znajdziemy takie okna w cenie kilkuset złotych, ale i te kilkukrotnie droższe. Wpływ na cenę ma rzecz jasna wielkość okna, ale także producent czy dodatki, w tym dekoracyjne okucia i niskoemisyjne folie. Natomiast sam fakt, że warto zainwestować w takie okna, szczególnie w nowo wznoszonym budynku, nie budzi żadnych wątpliwości.
Dodaj komentarz