Ćwiczenia wspomagające integrację sensoryczną u dzieci

[REKLAMA]

Na wczesnych etapach życia dziecka mogą się pojawić różnego rodzaju nieprawidłowości w układzie nerwowym. Najczęściej są one związane z niewłaściwym odbieraniem i reagowaniem na poszczególne wrażenia zmysłowe. Właściwa integracja sensoryczna powoduje, że tego rodzaju trudności nie występują. Jeśli jednak się pojawią, to dzięki ćwiczeniom zaleconym przez specjalistę z tej dziedziny będzie można je zniwelować albo nawet całkowicie wyeliminować. Poza tymi wykonywanymi w gabinecie terapeutycznym, warto również zdecydować się na ćwiczenia wspomagające integrację sensoryczną, które będą wykonywane nadprogramowo, w zaciszu własnego domu. Żeby je w sposób efektywny wykonywać, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju gadżety oraz akcesoria terapeutyczne. Przede wszystkim jednak należy bliżej zapoznać się z różnymi zestawami zabaw oraz ćwiczeń, które będą we właściwy sposób stymulowały dane dziecko.

Ćwiczenia usprawniające układ dotykowy

Bardzo często zdarza się, że dziecko ma trudności z tym zmysłem. Bardzo łatwo można mu jednak pomóc z tego rodzaju dotykowymi trudnościami. Użyteczne w tym wypadku mogą się okazać np. następujące ćwiczenia:

  • zachęcanie dziecka do ściskania i lepienia w dłoniach (naprzemiennie i równocześnie obiema rękami) np. w piasku kinetycznym;
  • dotykanie przedramion i dłoni dziecka materiałami o różnej fakturze (można w tym celu wykorzystać różnej wielkości piłki sensoryczne albo specjalnie do tego celu zaprojektowane pomoce fakturowe i dotykowe, które także występują w różnych wariantach);

Ćwiczenia usprawniające grafomotorykę i małą motorykę

Poprawa w zakresie tego rodzaju deficytów dziecka również jest możliwa w domowych warunkach. W tym wypadku integracja sensoryczna to czysta przyjemność dla naszej pociechy. Można mu zaproponować wspólne zabawy wspierające integrację sensoryczną, które będą polegały np. na:

  • malowaniu przy użyciu różnych zmysłów (jest to tzw. sensoplastyka) – tego rodzaju zabawy będą najbardziej skuteczne, jeśli wcześniej zaopatrzymy się w zestaw różnokolorowej masy plastycznej;
  • układaniu różnych figur z kostek piankowych.

Ćwiczenia równoważne

Poprawa koordynacji ruchowej na tym polu, wymaga nieco bardziej zaawansowanego sprzętu. Warto zainwestować np. w podesty wielofunkcyjne albo w drabinki – dzięki nim będzie można poprzez bardzo przyjemne dla dziecka zabawy (tj. np. wspinanie się na różną wysokość po drabince albo pokonywanie toru przeszkód skonstruowanego z podestu) popracować nad jego właściwą koordynacją ruchową.

Przy problemach z SI, należy poświęcić dziecku więcej czasu i wspólnie z nim trenować. Tego rodzaju proste na pierwszy rzut oka ćwiczenia i zabawy sprawią, że jego integracja sensoryczna bardzo szybko się poprawi. Nie ma więc na co czekać – w końcu każdy dzień może przybliżyć dziecko do pełnej sprawności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*