Od dawna przymierzasz się do otwarcia konta osobistego w innym banku z uwagi na stale rosnącą kwotę opłat miesięcznych? Zanim zdecydujesz się na zamknięcie aktualnego rachunku, musisz mieć godnego następcę. Sprawdź, gdzie założyć konto osobiste na atrakcyjnych warunkach i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić podczas zamykania obecnego.
Konto osobiste to sztandarowa oferta w każdym banku. Chociaż istota takiego rachunku pozostaje bez zmian, różnią się one m.in. pobieranymi opłatami. I to właśnie one sprawiają, że jedno konto jest bardziej opłacalne od pozostałych.
Jak wybrać korzystne konto osobiste?
Miesięczna opłata to jeden z czynników, który wpływa na podjęcie decyzji o zmianie instytucji finansowej. Aby jednak wybrać korzystne konto osobiste, nie należy ograniczać się wyłącznie do opłat za prowadzenie rachunku. Znaczenie ma także wiele innych kwestii.
- Prowizje za przelewy wychodzące
Jeśli każdego miesiąca wykonujesz co najmniej kilkanaście przelewów – nie tylko do urzędu skarbowego czy ZUS, zwróć uwagę na koszt przelewów. Niektóre banki proponują pakiet bezpłatnych przelewów lub w ogóle nie pobierają opłat.
- Opłata miesięczna za kartę płatniczą
Opłata za korzystanie z karty płatniczej to zwykle standard w każdym banku. Coraz częściej instytucje finansowe dają możliwość uniknięcia opłat – pod warunkiem spełnienia kilku prostych warunków. Zwykle jest to konieczność dokonania transakcji kartą płatniczą na określoną kwotę.
- Dodatkowe usługi
Czy wiesz, że rachunek bankowy może dawać dostęp do dodatkowych usług? Tak jest m.in. w przypadku Konta Osobistego z oferty Toyota Banku, w ramach którego można korzystać z serwisów assistance. Niewielka miesięczna kwota daje dostęp np. do serwisu medycznego, serwisu domowego, serwisu motoryzacyjnego.
Jak zamknąć aktualne konto osobiste?
Jeszcze do niedawna zamknięcie konta osobistego wiązało się z koniecznością złożenia bezpośredniej wizyty w banku. Obecnie instytucje finansowe dopuszczają możliwość wypowiedzenia umowy korespondencyjnie lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
W tym pierwszym przypadku wystarczy zatem:
- wypełnić wniosek o wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku osobistego,
- wysłać dokument na wskazany adres – za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego.
W przypadku składania wypowiedzenia umowy za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej cała procedura sprowadza się do kilku kliknięć. Wystarczy dotrzeć do odpowiedniej zakładki, np. Wnioski, a następnie znaleźć formularz związany z wypowiedzeniem umowy.
O czym pamiętać, rezygnując z konta osobistego?
Chociaż zamknięcie konta osobistego bazuje na prostych procedurach, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Są to:
- okres wypowiedzenia – standardowo trwa 30 dni, ale niektóre banki zamykają rachunek od razu po otrzymaniu dokumentów;
- rozliczenia – koniecznością jest uregulowanie należności względem banku, np. zaciągniętego debetu, limitu kredytowego, opłat za prowadzenie konta, prowizji za kartę płatniczą.
Masz prawo do zmiany konta osobistego na inne, jeśli w konkurencyjnym banku czekają na ciebie korzystniejsze warunki. Zwróć jednak uwagę nie tylko na pobierane opłaty, ale i dodatkowe usługi oraz profity czekające na nowych klientów.
Dodaj komentarz