Perły listy dziedzictwa UNESCO – Austria

[REKLAMA]

Austria na przestrzeni wielu stuleci odcisnęła spore piętno na historycznym i kulturowym dorobku Europy. Wybitni kompozytorzy oraz wspaniałe zabytki na trwałe wpisały się w historię kontynentu. Widać to także na liście UNESCO.

Prawdziwą wizytówką stolicy Austrii jest wiedeński Pałac Schönbrunn oraz przylegające do niego ogrody. Budynek Schönbrunn budowano na przełomie XVII i XVIII stulecia. Swoje gustowne i barokowe piękno, za jakie podziwia je wiele turystów odwiedzających pałac, zawdzięcza Marii Teresie. Uwagę przyciągają zresztą nie tylko przemyślana architektura całości, ale również urządzone ze smakiem wnętrze pałacu w Wiedniu. Oprócz zwiedzania przestrzeni w apartamentach Schönbrunn warto wiedzieć, że niektóre z nich zostały także wykorzystane jako miejsce ekspozycji chociażby dla Muzeum Powozów. Nie ulega wątpliwości, że kompleks to prawdziwa duma nie tylko dla wszystkich Austriaków, ale również jeden z najpiękniejszych pałaców znajdujących się w całej Europie. Ogrody wraz z pałacem został wpisany na listę UNESCO w 1996 roku.

Na liście znalazło się również miejsce dla całego zabytkowego centrum stolicy Austrii. Trudno się zresztą temu dziwić. W tamtym rejonie Wiednia godnych uwagi zabytków z całą pewnością nie brakuje. Można tu wymienić chociażby XIX – wieczny budynek opery. Niestety jak wiele innych, także i gmach opery nie uniknął drugowojennych zniszczeń. Na szczęście renowacja doprowadziła go do pierwotnego stanu, który zachwycał tych, którzy mogli go podziwiać w chwili otwarcia wiedeńskiej opery. Innym istotnym punktem tego rejonu miasta jest królewska rezydencja Hofburg. Sięga ona XIII wieku i była główną siedzibą austriackich władców. Współcześnie to właśnie na jego terenie odbywa się jeden z najsłynniejszych europejskich bali z okazji nadejścia Nowego Roku. Wiedeńskie centrum figuruje w zestawieniu dziedzictwa UNESCO od 2001 roku.

Komisja UNESCO uznała również, że na tej samej liście należy umieścić linię kolejową na Semmering. Trzeba przyznać, że górskie krajobrazy, które otaczają linię dodają podróży niewątpliwego uroku. Budowę kolejki zakończono w połowie XIX wieku. Zresztą ze względu na duże wysokości na jakich zbudowano linię, uznaje się, że kolej ta była pierwszą w skali świata, rzeczywiście spełniającą normy górskiej. Linia Semmering wpisano na listę w 1998 roku.

Będąc w tak malowniczym i urokliwym kraju, z pewnością będziemy chcieli zapisać pobyt nie tylko we własnej pamięci, ale także… (dzięki zdjęciom) swojego smartfonu. Dobrym pomysłem będzie też kupno pamiątek. Do drobnych transakcji warto mieć przy sobie nieco gotówki. Warto w tym celu skorzystać z kantoru online. Całość zajmie parę chwil. Pieniądze zostaną dostarczone na adres domowy lub do punktu odbioru (sklep sieci Żabka, kiosk Ruchu). Oferujemy również bezpłatny odbiór osobisty w kantorze. Można więc wybrać metodę dostawy najbardziej odpowiadającą w danym momencie. Więcej na ten temat tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*