Styl hip-hopowy – skąd się wziął i co to jest?

[REKLAMA]

Hip-hop to szeroko pojęta subkultura, na którą składa się wiele elementów takich jak bardzo popularny rap, DJ-ing, B-boying czy też graffiti i beatbox. Swoje odzwierciedlenie hip-hop ma też w określonym stylu ubierania, który ewoluował wraz z całą kulturą. Hip-hop rozprzestrzenił się na całym świecie, jednak swoje początki ma latach 70. XX wieku, kiedy narodził na nowojorskich ulicach, głównie w afroamerykańskich społecznościach.

Sam styl ubioru charakteryzował się za dużymi spodniami typu baggy, długimi koszulkami bardzo często koszykarskimi, a także dodatkami w postaci biżuterii oraz czapek z daszkiem typu snapback. Od tamtego czasu, sam hip-hop oraz styl znacznie się zmienił, jednak nadal widać jak bardzo czerpie ze swoich korzeni.

Hip-hop w Polsce

W Polsce kultura hip-hop ma równie duże znaczenie, nieprzerwanie rozwijając się już od połowy lat 90. Szczególnie jeśli chodzi o muzykę, hip-hop ma w naszym kraju duże znaczenie. Pierwsze rapowe wydania pojawiały się na kasetach, a obecnie stara szkoła raperów nadal osiąga niesamowite wyniki sprzedażowe płyt a fanów nieustannie im przybywa. Młode pokolenie raperów także nie śpi, a nowe talenty co rusz pojawiają się w sieci. Obecnie rap jest w Polsce jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin muzycznych, a słuchaczy tylko przybywa. Z dyskografią polskich raperów można z łatwością zapoznać się w portalach streamingowch, a fizyczne wydania płyt można nabywać w dobrych sklepach muzycznych, szczególnie hip-hopowych, które od dawna są związane z tą kulturą, jak na przykład hip-hop w Preorder.pl.

Jak obecnie ubierają się hip-hopowcy?

Za duże spodnie typu baggy i wiszące t-shirty obecnie nieco odeszły już w niepamięć i mało kogo zaobserwujemy już tak na ulicach. Bez dwóch zdań, styl hip-hopowy się zmienił, jednak nawet w nowoczesnej wersji inspiracje czerpie właśnie z klasyki. Rozmiar za duży t-shirt to nadal częsty wybór, a wiele marek odzieżowych oferuje specjalnie przyduże kroje w swoich koszulkach. Wiele osób obszerne baggy, zamieniło na spodnie typu jogger, które łączą w sobie charakterystyczny luz z dodatkiem elegancji. Joggery to opatentowane przez dwóch amerykanów spodnie, które zapożyczyły od spodni dresowych charakterystyczny ściągacz na kostce, jednak wykonane są ze zwykłych materiałów lub z jeansu. W dodatku nie znajdziemy w nich niewygodnych rozporków, ponieważ spodnie są na gumce, podobnie jak dresy. Ten rodzaj spodni w pewnym sensie zrewolucjonizował rynek odzieżowy, obecnie joggery to jedne z najpopularniejszych wśród młodzieży spodni.

Styl hip-hopowy nieco scalił się ze stylem skaterów oraz ze streetwearem. Coraz więcej marek, czerpie inspiracje właśnie z tego nurtu. Dlatego w sklepach z odzieżą hip-hop poza klasycznymi wzorami, znajdziemy też coraz więcej jaskrawych kolorów, nietuzinkowych nadruków oraz ciekawych krojów.

Gdzie można się spotkać z kulturą hip-hop?

Domeną hip-hopu jest fakt, że można spotkać się z nim wszędzie. Graffiti na ulicach, charakterystycznie ubrani ludzie, skateparki w mieście czy obecnie nawet duże billboardy z artystami, w obecnych czasach nie sposób nie natknąć się na elementy tej kultury w codziennym życiu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*