Jak wybrać zegarek? Co musisz wiedzieć przed zakupem zegarka?

[REKLAMA]

Zegarki na rękę to nie tylko przedmioty służące do odmierzania czasu, ale także ważny element ozdoby dla naszej dłoni, oznaka elegancji czy dobrego smaku. Dla wielu osób to także miara prestiżu, ponieważ co by tu nie mówić, dobry jakościowo elegancki zegarek trochę kosztuje. Jak wybrać najlepszy? Czym kierować się przy jego wyborze? Oto kilka podpowiedzi.

Po co decydować się na zegarek?

W dzisiejszych czasach posiadanie zegarka wydaje się być zbędne. Najczęściej korzystamy już ze smartfonów, a liczne czasomierze możemy znaleźć także wokół siebie. Urządzenia kuchenne, zegary na ulicach, w telewizji, komputerze. Po co więc nam w ogóle zegarek? Teoretycznie nie jest on nam niezbędny, jednak dziś nie ma on już tak silnego praktycznego znaczenia jak kiedyś. Obecnie zegarki to coś więcej: to biżuteria, ozdoba, uzupełnienie naszego stroju, a także oznaka statusu społecznego i elegancji.

Oczywiście, wybór zegarków, ich typów i modeli jest naprawdę duży, tak samo z ceną, która może być bardzo różna. Niektóre z nich mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych! Mimo wszystko, nie potrzeba wydawać dużo pieniędzy, a wiele ofert zegarków można znaleźć choćby w serwisach ogłoszeniowych typu sprzedajemy.pl/zegarki-i-bizuteria/zegarki. Tam też można znaleźć propozycje nie tylko od osób prywatnych, ale i firm.

Rzecz jasna, jeżeli ktoś chce kupić dobry jakościowo zegarek znanej marki, nie będzie miał z tym problemu. Sklepów oferujących ten typ biżuterii zdecydowanie nie brakuje.

Jak dobrać zegarek do okazji?

Z pewnością jedną z ważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zegarka, jest jego przeznaczenie, a konkretnie, na jakie okazje będziemy go nosić. Oczywistym jest przecież, że nie każdy zegarek będzie pasował do każdego stroju, a ubranie np. sportowego zegarka do garnituru czy sukni wieczorowej jest zdecydowanie nietrafionym pomysłem. Należy więc rozważyć, przy jakich okazjach będziemy go zakładać. Jeżeli z kolei szukamy takiego, który moglibyśmy nosić na co dzień, zdecydowanie lepiej kierować się ich uniwersalnością. Jaki zegarek jest najbardziej uniwersalny? Zdecydowanie taki na stalowej bransolecie. Dlaczego? Kolor srebrny jest uważany za uniwersalny i pasujący praktycznie do wszystkiego.

Jaki rodzaj mechanizmu zegarka wybrać?

Do wyboru mamy właściwie trzy typy mechanizmów zegarka, a konkretnie są to: zegarki kwarcowe, mechaniczne i automatyczne. Czym się między sobą różnią?

Zegarek kwarcowy działa na baterię, która zasila cały układ elektroniczny. Jest najbardziej dokładnym i precyzyjnym czasomierzem, jak również jest to typ zegarka, najczęściej spotkanego w sklepach.

Zegarki mechaniczne nie są tak precyzyjne, a ich mechanizm jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a każdy element współgra ze sobą. Jest to także typ zegarka nakręcanego ręcznie i obecnie coraz mniej spotykany na rynku.

Zegarki automatyczne z kolei są bardzo podobne do tych mechanicznych. Różnica polega jedynie na tym, że sprężyna zegarka wprawia w ruch zegarek, przez co nie trzeba go nakręcać. Posiada on wahnik, który naciąga sprężynę napędową za każdym razem jak poruszany ręką. Jeżeli pozostawiamy zegarek nieruszany dłuższy czas, korekta wskazań czasu będzie jednak wymagana. Dodatkowo mechanizmy automatyczne są obecnie najbardziej popularne wśród najdroższych zegarków.

Jaki budżet przeznaczyć na zakup zegarka?

To też jest ważna kwestia, a warto raz jeszcze podkreślić, że zakres kosztów zakupu zegarka może być bardzo szeroki i obejmować kwoty od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Najlepiej więc najpierw ustalić jak dużo chcemy zapłacić za zegarek i szukać takich, które znajdują się w naszym zasięgu. Nie ma też tutaj jednej odpowiedzi na to, ile powinien taki zegarek kosztować, bo po prostu wszystko będzie zależało od tego, na co nas stać. Przy czym warto też pamiętać, że marki są różne, tak jak i ich prestiż.

Jaką markę zegarka wybrać?

Pojawia się więc i kolejne istotne pytanie – jaka marka zegarka będzie najlepsza? Zdecydowanie nie ma tutaj też jednej odpowiedzi. Po pierwsze ważne jest, aby nie kierować się modą. W większości przypadków za takie marki jak Michael Kors czy Tommy Hilifger płaci się przede wszystkim za nazwę i design, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie jest tak zawsze, są od tego wyjątki, ale jednak zdecydowana większość właśnie tak wygląda. Tak więc wysoka cena nie zawsze będzie świadczyć o jakości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by wybierać takie marki, które posiadają symbol „swiss”, co oznacza, że przynajmniej niektóre z części zostały wyprodukowane w Szwajcarii, a nie od dziś wiadomo, że szwajcarskie zegarki są gwarantem jakości (choć i to nie zawsze, bo są wyjątki).

Najważniejsze jest jednak, żebyśmy się z zegarkiem dobrze czuli i by dobrze leżał na naszej ręce. Wówczas na pewno będziemy z niego zadowoleni i nie tylko będzie praktycznym dodatkiem, ale i ładną ozdobą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*