Jak zadbać o kozaki w czasie zimy?

[REKLAMA]

Zima coraz bliżej, a to oznacza, że temperatury zaczną zaraz szybko spadać, z kolei na ulicach pojawi się śnieg, a co gorsza błoto pośniegowe, którego nikt z nas nie lubi. Tak samo wrażliwe są na nie nasze buty, które szczególnej troski wymagają właśnie zimą. Jako że żadna z kobiet nie wyobraża sobie zimy bez ciepłych, ale przy tym — a jakże by inaczej — eleganckich kozaków, warto wiedzieć, jak dbać o takie buty w okresie jesienno-zimowym. O czym pamiętać, aby móc się nimi cieszyć wystarczająco długo i przechodzić w nich co najmniej 2-3 sezony?

Jak dbać o kozaki z zamszu?

Zimą większość stawia na buty skórzane i dobrze. Są znacznie lepsze od tych wykonanych ze skóry ekologicznej, choć w ostatnich latach również i ekoskóra od wiodących producentów zyskała na jakości. W pierwszej kolejności odnieśmy się jednak do kozaków zamszowych. Jak zadbać o kozaki z zamszu, kiedy za oknem mróz, a na chodnikach utrzymuje się mieszanka błota pośniegowego, piasku i soli?

Zamszowe kozaki, jak i inne buty z zamszu, są przyjazne dla stóp. Szybko dopasowują się do stopy, a więc po założeniu są miękkie i wygodne. Ich zaletą jest też wygląd, gdyż zamsz wypada tu naprawdę atrakcyjnie. Problem w tym, że jest to materiał, który szybko wyciera się i niszczy.

Jako że zamszowi nie służy deszcz czy śnieg, jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym buty takie należy zaimpregnować, korzystając ze specjalnego preparatu przeznaczonego tylko i wyłącznie do zamszu. Podstawą w ich pielęgnacji jest natomiast szczotka. To prymitywne jakby się mogło wydawać narzędzie, nie tylko poprawia wygląd włosa, ale przede wszystkim pozwala usunąć nagrodzone na kozakach błoto. Ważne natomiast, aby była to odpowiednia szczotka. Najlepsza jest taka, która z jednej strony składa się z włókien nylonowych i miedzianych, z drugiej z kolei ze specjalnej gumy do weluru.

Ważne, aby na bieżąco usuwać z nich też plamy. Pozostawienie tego na kolejny sezon, może oznaczać, że więcej z tego obuwia już nie skorzystamy. Warto więc poświęcić chwilkę i usunąć zanieczyszczenia, wykorzystując płyn czyszczący.

Jak dbać o kozaki ze skóry?

Wygodne, solidne, a przede wszystkim modne i eleganckie są też kozaki ze skóry. Problem w tym, że skórzane kozaki, jak i inne buty wykonane ze skóry licowej, nie są podatne na wilgoć. Dlatego poważne wyzwanie stanowi dla nich sezon zimowy, a dokładniej śnieg i mroźny deszcz. Groźna jest też sól, która sprawia, że na butach pojawiają się drażniące oczy zacieki. Jak sobie radzić z pielęgnacją takich butów w sezonie jesienno-zimowym?

Kozaki damskie, z których korzystamy zimą, powinny być regularnie czyszczone i pastowane, co zabezpieczy je przed pękaniem. Do czyszczenia nie trzeba wyrafinowanych narzędzi. Wystarczająca będzie wilgotna szmatka, a następnie, w celu osuszenia butów ściereczka lub zwykły kuchenny ręcznik. Wśród domowych sposobów sprawdza się też skórka od banana, a w zasadzie jej wewnętrzna część. Tak również czyści się kozaki ze skóry.

Ważne jest natomiast to, czym czyścimy takie kozaki. Doskonale nadaje się do tego wazelina. Nie wszyscy jednak pamiętają, że pastować nie należy butów lakierowanych, co może skutkować utratą przez nie połysku.

Widać więc wyraźnie, że pielęgnacja kozaków w czasie zimy większego problemu nie sprawia. Sęk w tym, aby o tym nie zapominać i robić to regularnie. Wówczas zakup nowych kozaków nie będzie podstawowym wydatkiem każdego kolejnego sezonu zimowego. No, chyba że nie oprzecie się nowym trendom…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*