Internetowi „guru” to dobre źródło informacji?

[REKLAMA]

Pewnie już po pierwszym tygodniu podjęłeś decyzję o odpuszczeniu sobie tego całego „fit” zamieszania z nadzieją, że będzie lżej. Nie chcesz przecież sobie nic odmawiać, są imprezy, więc po prostu żyjesz tak, jak do tej pory. Jednak może istnieje jakiś magiczny sposób, aby zadbać o swoje zdrowie, bez konieczności treningów i diety, w maksimum miesiąc, i jednocześnie bez zmiany twojego stylu życia? Gdy szukasz informacji w Internecie, szybko możesz się zorientować, że jest to trudniejsze, niż pierwotnie myślałeś – jednak to nie Twoja wina. Platformy takie jak Facebook czy Instagram nie są stworzone do dostarczania Ci rzetelnych informacji, ale do zatrzymania Cię dłużej przy ekranie. Porażki zatem nie ma, jest tylko nadmiar danych i trudny proces selekcji.

Trening i dieta z Internetu?

Dlaczego chcą Cię od siebie uzależnić? Żeby wyświetlać Ci więcej reklam. Algorytm wybiera te, przy których może się wzbogacić. Więc im więcej szukasz informacji o „Szybkim odchudzaniu bez wyrzeczeń” lub „Detoksie” czy „Jak spalić szybko tkankę tłuszczową” itp. tym więcej takich reklam Ci się pojawi. Jeśli jesteś wege, system podrzuci Ci profile, gdzie będzie zachwalana dieta bezmięsna. Z kolei jeśli lubisz jeść mięso, ukażą Ci się reklamy z stekami czy hamburgerami po treningu, promujące wyższość białka z mięsa nad roślinnym itp.

Stąd, w zależności od tego, co czytasz, algorytm może podać Ci informację, której oczekujesz, co jeszcze bardziej utwardzi Twoje stanowisko. Jednak to nie oznacza, że to, co czytasz na 100 kontach celebrytów czy innych rewolucjonistów musi być prawdą. To jest problem. Celebryci, którzy zakładają, że są wysoce opiniotwórczy, sprzedając niskiej jakości wiedzę, opartą na własnych przekonaniach, próbują wykorzystać naiwność potencjalnych klientów. Z tego powodu jest to dla nich łatwy sposób na zamianę zasięgu, popularności i znajomości w szerokich kręgach na pieniądze.

Nie eliminuj na ślepo produktów z Twojej diety.

Niektórzy starający się schudnąć lub mający problemy zdrowotne mogą być zwiedzeni, gdy Anna Lewandowska prezentuje pozostawienie zbóż, nabiału lub strączków jako cudownego sposobu na wyzdrowienie. Jednak nie ma konieczności, by odstawić te produkty, o ile nie ma się alergii pokarmowych. Zrzucenie zbędnych kilogramów wymaga po prostu bilansu kalorycznego, więc usunięcie wcześniej wymienionych składników nie wystarczy.

Teksty, które publikuje Pani Anna na temat żywienia nie mają nic wspólnego z powrzechną wiedzą naukową na temat biochemii czy żywienia. Najlepszym na to dowodem jest nominowanie jej rok w rok do „Biologicznej bzdury roku”.

Trening i dieta muszą być dopasowane do Ciebie.

Kolejnym przykładem jest Ewa Chodakowska. Przeczytałem wytyczne jej diety, mówiące o 5 mocnych sesjach treningowych tygodniowo, utrzymywanie diety, zapewnienie wymaganych składników odżywczych i budowa tkanki mięśniowej, aż ja sam chciałem skorzystać. Postawienie takich wymagań przed osobą, która nie ruszała się od lat to wyraźny znak na jej brak wiedzy na temat żywienia.

Pamiętam, jak po weekendzie trenerka E. sprzedawała dietę 1200 kcal dla osób trenujących, a później opublikowała post, w którym ostrzegła, że diety około 1000 kcal mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i nie powinny być stosowane. Korzystaj z trenerów z doświadczeniem w treningu, a nie marketingu.

Wiedza to fakty, a nie przekonania.

Takich ludzi mnóstwo! Niestety, profesjonalna wiedza jest często trudniejsza do przyjęcia niż proste określenia czy kontrowersyjne strategie. Podświadomie wybieramy to, co lubimy i pasuje do naszych zainteresowań, jednak ta preferencja nie zawsze jest obiektywna.

E-book „Dietetyka sportowa w teorii i praktyce” składa się z prac 18 autorów, w tym Bartłomieja Pomorskiego, Łukasza Jaśkiewicza, Tadeusza Sowińskiego, Damiana Parola, Arka Matrasa oraz innych wybitnych dietetyków. Jeśli poszukujesz wartościowych informacji, serdecznie polecam sprawdzenie ich blogów.

Stawiaj na wartościowe źródła wiedzy.

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę, zacznij od przeszukiwania bazy PubMed i obserwuj najnowsze osiągnięcia naukowe. Korzystaj z baz sprawdzonych artykułów, takich jak Blogujmy24. Pamiętaj, że słowa wypowiadane przez celebrytów i polityków najczęściej wywołują u nas uśmiech politowania. Lecz bardzo często, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, zaczynamy w nie wierzyć. Eksperci od zdrowego stylu życia osiągają sukcesy, wykorzystując naszą naiwność i niewiedzę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*