Czy laserowa korekcja wzroku jest trwała?

[REKLAMA]

Coraz więcej osób chciałoby pozbyć się swojej wady wzroku raz na zawsze. Podczas gdy okulary czy soczewki kontaktowe pomagają korygować wzrok doraźnie i wymagają ciągłej wymiany, laserowe zabiegi pozwalają na trwałe usunięcie wady wzroku. Osoby po takim zabiegu mogą cieszyć się perfekcyjnym widzeniem bez konieczności powrotu do okularów. Współczesne osiągnięcia medycyny w tej dziedzinie pozwalają na wybór pomiędzy kilkoma metodami usuwania wad wzroku. Wszystkie są skuteczne i na stałe korygują wzrok.

Czy laserowy zabieg jest bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się, czy laserowa korekcja wzroku jest całkowicie bezpieczna, czy mogą wystąpić jakieś powikłania. Niektórzy obawiają się, że taki zabieg może się nie udać lub trzeba go powtarzać co kilka lat. Nic bardziej mylnego. Usuwanie wady wzroku z użyciem lasera jest trwałe. Zabiegowi poddajemy się tylko raz, a efekty będziemy odczuwać przez całe życie. Ponadto ta metoda jest bezpieczna i bezbolesna. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Nie ma również możliwości, żeby laser uszkodził oko lub zadziałał, gdy skierujemy wzrok w inną stronę. Jest on wówczas automatycznie wyłączany.

Metody usuwania wady wzroku

Istnieje kilka technik laserowej korekcji widzenia. Każda równi się sposobem wytworzenia i usunięcia płatka rogówki. Obecnie najbardziej precyzyjna jest metoda femtolasik, w której cięcia na rogówce dokonuje sterowany komputerowo laser. Jest to bezinwazyjna metoda, która pozwala na szybsze gojenie się oka po zabiegu. Ryzyko powikłań jest tutaj bliskie zeru. Następnie dokonuje się standardowego modelowania rogówki.

W klasycznej metodzie lasik cięcie dokonuje się specjalnym ostrzem, a następnie powstały płatek jest usuwany przez okulistę. Później rogówka jest odpowiednio modelowana przy użyciu lasera. W zależności od wady refrakcji oka może ona zostać spłaszczona lub uwypuklona. Zmiany te są oczywiście mikroskopijne i ciężko je zauważyć po zabiegu.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, m.in. wiek poniżej 21 lat, a także choroby, dlatego decyzję o możliwości poddania się operacji zawsze podejmuje lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.

Jak zadbać o oczy po zabiegu?

Całkowite usunięcie wady jest odczuwalne tuż po zabiegu. Zanim jednak pacjent zacznie korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje laserowa korekcja wzroku, będzie musiał zadbać o oczy, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Warto przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza i stosować specjalny zestaw kropli do oczu. W pierwszych dwóch tygodniach po usunięciu wady nie należy narażać oczu na intensywną pracę. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne, aby uniknąć szkodliwego wpływu promieniowania UV.

Po dwóch miesiącach od zabiegu można w pełni cieszyć się wszelkimi doznaniami wzrokowymi oraz brakiem jakichkolwiek ograniczeń na co dzień. Nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportów, nawet ekstremalnych. Pacjenci po zabiegu czują się tak, jakby nigdy nie mieli wady wzroku. Dlatego o okularach czy soczewkach kontaktowych można zapomnieć.

Artykuł we współpracy z blikpol.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*