Jaki obraz wybrać do swojego salonu?

[REKLAMA]

Obraz, o ile jest dobrze dopasowany, stanowi efektowną ozdobę każdego salonu. W tym przypadku warto jednak sobie zadać pytanie – jaki obraz wybrać i jaka epoka najlepiej się sprawdzi? Lepszym rozwiązaniem będą dzieła klasyczne, a może obrazy nowoczesne?

Obraz a aranżacja salonu

Obraz powinien przede wszystkim nadawać wnętrzu charakteru, ale niekiedy to właśnie on wychodzi na pierwszy plan. Czy podczas wybierania dzieła do salonu należy kierować się modą i aktualnymi trendami? Takie podejście sprawdzi się na pewno we wnętrzach designerskich, które wypromują danego artystę.

Jak dopasować obraz do salonu? – podpowiada nasz ekspert Pan Marcin Wicher ze sklepu internetowego z obrazami na płótnie FOTEKS – Jeśli będzie on kolorystycznie dobrany do barwy ścian całość będzie prezentować się nudno i nijako. Dzieło straci wówczas swój charakter. – mówi Pan Marcin. – Należy więc szukać w obrazach kolorów dopełniających, ale nie w takiej samej tonacji. Czasami dobrym rozwiązaniem jest wybranie kolorów przeciwnych. Jednak w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. – dodaje.

Tematyka obrazu

Czy jest uniwersalny motyw, który sprawdzi się w każdym wnętrzu? Niestety nie ma czegoś takiego, chociaż generalnie na ogół dobrze prezentują się wszelkiego rodzaju grafiki. W salonie dobrym rozwiązaniem jest także akt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Z kolei akwarele i dzieła impresjonistyczne raczej nie nadają się do przestronnego pomieszczenia. Lepiej zdecydować się na obrazy wyraziste, utrzymane w intensywnej kolorystyce, które dodadzą każdej aranżacji charakteru.

Jak znaleźć idealny obraz do salonu?

Wybór obrazu to kwestia w dużej mierze indywidualna, ale warto sugerować się przy tym stylistyką danego wnętrza. Jeśli salon urządzony jest w stylistyce marynistycznej dobrym pomysłem będzie dzieło przedstawiające morze czy statki. Z kolei do stylu minimalistycznego pasują nowoczesne grafiki. Obrazy abstrakcyjne sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. W pomieszczeniu utrzymanym w stylistyce klasycznej można natomiast postawić na sceny rodzajowe, martwą naturę i malownicze krajobrazy.
Ciekawą opcją są w ostatnim czasie reprodukcje dzieł współczesnych artystów. Jedną z wiodących platform oferujących tego typu wydruki jest GURUPA – są tam prace ponad 100 artystów operujących różnorodnymi technikami, a do każdego wydruku jest dołączony certyfikat z podpisem twórcy i hologram.

Na ile można sobie pozwolić?

Oczywiście, jak zawsze, nie bez znaczenia jest cena obrazu. Czy drogie dzieło jest dobre? Tak naprawdę w tym przypadku cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości. Na pewno jednak obrazy droższe są malowane lepszymi farbami czy na dobrej klasy podobraziu.

Obecnie panuje moda na akty, surrealizm i kompozycje pop art. Tematy te zawsze będą na czasie, ale nie każdemu przypadną do gustu i nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Lepiej więc sugerować się swoim gustem i upodobaniami.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*