Czy warto kupić album na zdjęcia?

[REKLAMA]

Albumy na zdjęcia to popularny gadżet, który umożliwia bezpieczne przechowywanie fotografii oraz ich wygodne przeglądanie. Album wypełniony fotkami dokumentującymi najważniejsze wydarzenia może stać się swoistym archiwum rodzinnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chociaż obecnie ten rodzaj przechowywania zdjęć konkuruje z popularnymi fotoksiążkami, to nadal ma wielu zwolenników. Z pewnością ma na to wpływ cena, obecnie koszt wywołania zdjęć jest bardzo niski, a najprostszy album możemy zakupić już za kilka złotych. Dodatkowo album gwarantuje nam o wiele większe możliwości. Możemy w nim wymieniać zdjęcia, zmieniać ich kolejność, a nawet tworzyć oryginalne kompozycje. Oczywiście albumy na fotografie nie zawsze były tak popularne i ogólnodostępne. Poniżej przyjrzyjmy się historii powstania tego gadżetu.

Pierwsze albumy na zdjęcia.

Pierwsze albumy zaczęły pojawiać się niemal natychmiast po wynalezieniu fotografii. Zaledwie rok po pojawieniu się pierwszych zdjęć angielski naukowiec William Talbot wykonał pierwszy w historii album fotograficzny. W 1846 r. opublikował „The pencil of nature”, była to swoista książka zawierająca fotografie architektury i krajobrazów.

Oczywiście stopniowo fotografia stawała się coraz popularniejsza. W związku z tym na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się specjalne książki do przechowywania zdjęć. W latach pięćdziesiątych XIX wieku we Francji stały się popularne Cartes-de-Visite – fotografie o wymiarach 6 × 9 cm, które przyklejano do grubszego kartonika. Zdjęcia te zyskały sporą popularność i szybko znaleźli się kolekcjonerzy tego rodzaju sztuki. To dla nich został stworzony specjalny album w twardej oprawie, który wyposażono w kieszenie i przegródki. Wkrótce zaczęły być, dostępne w sprzedaży albumy pozwalające na zachowanie wycinków z gazet czy listów. 

W 1873 roku kanadyjska gazeta opublikowała artykuł, który zaoferował czytelnikom kilka sposobów na uczynienie zwykłego albumu fotograficznego wyjątkowym gadżetem. Od tego momentu albumy ze zdjęciami zaczęły pojawiać się w salonach zamożnych ludzi i stały się częścią dekoracji pomieszczeń. Popularność tego przedmiotu znalazła odzwierciedlenie w jego wyglądzie i jakości.

Oczywiście wraz z dalszym upowszechnianiem fotografii popularyzowały się albumy. W XX wieku album ze zdjęciami znajdował się niemal w każdym domu. 

Albumy na zdjęcia dzisiaj.

Obecnie szacuje się, że co sekundę jest wykonywanych 54,400 zdjęć. Fotografowanie jeszcze nigdy nie było tak popularne. Oczywiście stało się to za sprawą smartfonów, przeważająca ilość fotek jest wykonywana właśnie tym urządzeniem. Zmieniły się także nasze zwyczaje, wykonane zdjęcia nie służą tylko do pokazania ich rodzinie. Możemy dzielić się nimi z całym światem umieszczając je na serwisach społecznościowych, lub specjalistycznych portalach poświęconych fotografii. W takim razie moglibyśmy pomyśleć, że albumy na zdjęcia bezpowrotnie odeszły do lamusa, jednak jest to mylny pogląd. Nadmiar fotografii w internecie sprawia, że szybko zapominamy o tym co zamieściliśmy, a tysiące plików zgromadzonych w pamięci smartfona ginie pod naporem kolejnych. Nadal wywołanie zdjęć na dobrej jakości papierze, który przetrwa próbę czasu, jest najlepszym sposobem na ocalenie wspomnień przed zapomnieniem. Oczywiście duże kolekcje fotografii najlepiej jest przechowywać właśnie w specjalnych albumach.

Jaki album na zdjęcia wybrać.

Przede wszystkim do wyboru mamy dwie najpopularniejsze alternatywy. Album na zdjęcia wklejane, nazywany również tradycyjnym, oraz albumy kieszeniowe. Każdy z nich ma swoje zalety, ale również posiada wady. 

  • Album na zdjęcia wklejane.
    Przede wszystkim ten typ albumów umożliwia umieszczenie w nich różnych formatów zdjęć. Nie jesteśmy w nim ograniczeni wielkością foliowej kieszonki, jedynie ogranicza nas rozmiar arkusza. Dzięki temu obok zdjęcia 15 × 20 możemy np. umieścić fotki w rozmiarze 10 × 10. Dodatkowo możemy w nim zamieszczać podpisy pod zdjęciami, a nawet rysunki. Dzięki czemu cała kolekcja będzie posiadała niepowtarzalny wygląd. Wadą tego albumu jest kłopotliwa wymiana zdjęć. Wcześniej przyklejonych fotek nie warto wymieniać na nowe. Może to skutkować uszkodzeniem strony lub powstaniem nieestetycznych przebarwień.
  • Album kieszeniowy.
    To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Zdjęcia w tego typu albumach umieszczamy w foliowych kieszeniach, co doskonale zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Ponadto album taki daje nam dużą elastyczność w tworzeniu naszej kolekcji. Z łatwością zmienimy w nim kolejność umieszczonych fotografii, a także wymienimy je na inne.
    Wadą tego albumu są ograniczenia wynikające z rozmiaru kieszeni. W albumie przeznaczonym na zdjęcia w formacie 10 × 15 nie zmieścimy większych fotek, w takim wypadku będziemy musieli po prostu kupić inny produkt.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*