Jak dbać o pluszowe zabawki dzieci?

[REKLAMA]

Chyba każde dziecko ma w swoim domu jakieś pluszowe zabawki. Tyczy się to dzieci kilkuletnich, ale przede wszystkim tych najmłodszych — niemowlaków i noworodków. Wystarczy dodać, że niektóre sklepy specjalizują się w zabawkach dla takich maluchów, czego przykładem jest zbierający znakomite opinie sklep z zabawkami Miziu. Inne zabawki są dla nich niebezpieczne, jednak i na pluszaki trzeba uważać, choćby aby nie były one źródłem alergenów. Jak w związku z tym dbać o pluszowe zabawki swojego malca?

Uwaga na suche powietrze, wilgoć i słońce

Z reguły pluszaki są bezpieczne. Przynajmniej wówczas, kiedy nie mają małych, niebezpiecznych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie na przykład dla wchłonięcia przez dziecko takiego elementu. Dlatego w pierwszej kolejności należy stawiać na renomowane sklepy z zabawkami, na przykład wspomniany sklep Miziu. Opinie o tym podmiocie, podobnie jak o oferowanych przez sklep zabawkach są wyłącznie pozytywne.

Wracając do samych pluszaków, na pewno nie służą im suche powietrze, wilgoć i słońce. Jeżeli powietrze jest zbyt suche lub wilgotne zabawka może się odkształcać, gdyż nie działa ono dobrze na materiał jej wykonania. W związku z tym pluszaki należy przechowywać z dala od grzejników, podobnie jak parujących nawilżaczy powietrza. Dodatkowo nie warto ich wystawiać na słońce. Promienie UV spowodują odbarwienie się tkaniny.

Clou czyszczenia zabawek z pluszu

Dla wielu duży problem stanowi czyszczenie pluszowych zabawek. W pierwszej kolejności należy je więc odkurzyć, najlepiej przy najmniejszej mocy ssania i z użyciem miękkiej szczoteczki. Jeżeli to zabawki pluszowe dla starszych dzieci, należy uważać, aby nie wciągnąć do odkurzacza ubranek, ich dodatków, a nawet nosków. Nie trudno je oderwać, zwłaszcza przy silniejszej mocy ssania odkurzacza.

Jeżeli po odkurzaniu zabawka nadal jest brudna, trzeba wyczyścić ją na mokro. Nie ma w tym nic trudnego, ponieważ niezbędna jest wyłącznie miska cieplej wody z mydłem, grzebień i dwie szmatki. Najpierw szmatkę płuczemy w wodzie i dobrze wyciskamy, po czym oczyszczamy zabawkę. Po czyszczeniu starannie wycieramy pluszaka suchą szmatką, a na koniec delikatnie wyczesujemy plusz grzebykiem.

W jaki sposób przechowywać pluszowe zabawki?

Z czasem dzieci wyrastają z zabawek, również pluszowych. Wówczas warto je odsprzedać, ewentualnie oddać innym dzieciom, na przykład z domu dziecka. Jeżeli pluszak stanowi dla kogoś wartość sentymentalną i nie chcemy się go pozbywać, a jednocześnie nie ma dla niego miejsca w pokoju, pluszowe zabawki należy przechowywać na pawlaczu lub strychu. Złym wyborem pod tym kątem jest natomiast piwnica. Nawet wówczas, kiedy jest ona sucha to zabawka i tak przesiąknie zapachem stęchlizny.

Pluszaki przechowywać można w kartonowych pudłach, oczywiście wcześniej je czyszcząc z kurzu i brudu. Dodatkowo każdą z zabawek można owinąć w czystą szmatkę, ręcznik, a nawet poszewkę na tzw. jaśka. Jednocześnie do pudła z zabawkami warto włożyć zapachowe saszetki, ewentualnie pachnące mydła.

Jeżeli natomiast kogoś interesują nowe zabawki pluszowe, duży ich wybór oferuje sklep Miziu. Opinie o samym sklepie i oferowanych zabawkach są na tyle pochlebne, że to dobra opcja nie tylko dla kilkuletnich dzieci, ale również niemowlaków i noworodków.

2 Komentarze

  1. Świetnie że o tym wspominacie, bo akurat szukałam sposobu, jak je wyczyścić. Mamy w domu cały karton zabawek i fajnie by było je odświeżyć. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*