Jak działają zegarki typu diver?

[REKLAMA]

Zegarek typu diver to sprzęt nieoceniony w okresie letnim, w czasie pobytu nad wodą. Każda osoba, która lubi spędzać aktywnie czas na pływaniu i nurkowaniu, powinna zainwestować właśnie w tego typu zegarek, nazywany powszechnie „nurkiem”, co wynika z faktu, że jest wodoszczelny. Ale na tym nie kończą się jego zalety, ponieważ posiada też ciekawy design. Jest to cecha, która zdecydowanie wyróżnia zegarek typu diver.

Czym charakteryzują się zegarki typu diver?

W tzw. nurkach na pierwszy rzut oka wysuwa się zwłaszcza duża czytelność tarczy, co pozwala odczytać informacje nawet w trudnych warunkach. Ponadto zegarki są bardzo wytrzymałe, mają ciekawy design i wiele funkcje. Wynika to z faktu, że są nie tylko sportową wersją zegarków, które sprawdzają się na wakacjach, ale można je również nosić na co dzień, jako ciekawe dodatki do stylizacji casualowej lub do pracy. W ostatnim czasie to właśnie tego typu zegarki cieszą się ogromną popularnością w świecie mody.

Jak działają zegarki divery?

Stylistyka zegarków typu driver powstała jako rezultat, a nie projekt sam w sobie. Dlatego tego typu zegarki dzieli się na modowe i profesjonalne. Każdy profesjonalny diver to jednocześnie zegarek tego typu, co powoduje, że jest to zależność jednostronna. W praktyce bowiem zegarki typu diver muszą tak wyglądać, ale nie zawsze są wodoszczelne i dają możliwość korzystania z nich w wodzie.

Profesjonalny zegarek typu diver to taki, który posiada obrotowy bezel oraz dużą i łatwo czytelną tarczę. Normą jest minimum 200 m wodoszczelności i dopiero zachowanie tego typu parametrów pozwala mówić o tym, że mamy do czynienia z wysoką szczelnością zegarka z którym można nurkować.

Większość profesjonalnych diverów posiada także dodatkowe funkcje, takie jak np. zakręcana koronka. To wszystko wpływa na jeszcze większą praktyczność i wysoki design, co również ma niebagatelne znaczenie dla każdego właściciela divera.

Zegarki typu diver cieszą się ogromną popularnością w świecie mody i noszone są również przez osoby, które nie nurkują. Chętnie są zakładane jako dodatek do różnego rodzaju stylizacji, ponieważ posiadają masywną konstrukcję, co sprawia, że prezentują się bardzo efektownie na nadgarstku, a ich charakterystyczny wygląd przyciąga uwagę i dodaje pewności siebie. Warto wspomnieć, że tego typu zegarek w słynnym filmie nosił sam James Bond. Nie da się więc nie wskazać, że diver idealnie podkreśla męską stylizację i jest wygodny oraz funkcjonalny. Tarcza, która została zaprojektowana w taki sposób aby zapewnić widoczność pod wodą równie dobrze sprawdza się także na powierzchni. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zegarki typu diver były noszone jako główne elementy ozdobne męskiej stylizacji.

Jak działa bezel w zegarku typu diver?

Aby dokładnie wskazać, jak działa bezel, warto skupić się na podstawowych kwestiach i odpowiedzieć na pytanie: czym w ogóle jest bezel?

Jest okrągły pierścień, który zlokalizowany jest na ogół na kopercie zegarka i jest do niej przymocowany. Na rynku można znaleźć też takie rodzaje zegarków, które posiadają bezel wewnątrz koperty, jednak nie jest to często spotykanym rozwiązaniem. W takiej sytuacji bezel również ma postać pierścienia, jest on zlokalizowany pod szkłem i otacza tarczę czasomierza.

Zegarki typu diver posiadają obrotowe pierścienie, znajdujące się na kopercie lub wokoło tarczy, które mają różne zastosowania. Używa się ich np. do mierzenia prędkości oraz krótkich odcinków czasu. Można zatem powiedzieć że bezel stanowi część czasomierza, choć określenie to używane jest tylko w przypadku zegarków wodoszczelnych.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że pierwszy, innowacyjny zegarek z bezelem powstał w latach 60. XX wieku. Był to model, który dawał możliwość odczytania maksymalnego czasu przebywania pod wodą bez konieczności dekompresji. W tamtych czasach było to innowacyjne rozwiązaniem, uznawane za technologię najwyższego standardu.

Obecnie zegarki typu diver posiadają zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne bezele, a ich główną rolą jest odmierzanie czasu pobytu nurka pod wodą. Jest to o tyle istotne, że precyzyjne określenie czasu daje nurkowi możliwość stwierdzenia, kiedy potrzebna będzie dekompresja podczas wynurzania się.

W nowoczesnych zegarkach lokalizacja bezela ma istotne znaczenie również dlatego, że pozwala na poruszanie za pomocą koronki lub poprzez obracanie palcami. Zakłada się, że w zegarku z bazelem, który znajduje się wewnątrz tarczy ryzyko przypadkowego poruszania koronki i zmiany ustawienia bezela jest znacznie mniejsze niż w przypadku bezeli zewnętrznych. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze w przypadku bezeli zewnętrznych pojawia się tego typu ryzyko, jednak jest ono realne.

Jak w praktyce działa bezel?

W momencie kiedy nurek zanurza się w wodzie, to punkt startu bezela ustawiony jest w takiej pozycji, by pokrywał się z aktualnym ustawieniem wskazówki minutowej, co pozwala dokładnie zmierzyć czas, jaki nurek spędza pod wodą. Najczęściej stosuje się skalę od 0 do 60, która pozwala dokładnie wskazać i odmierzyć czas. Na ogół też przedział czasu od 0 do 15 lub 25 minut oznaczony jest innym kolorem, co wynika z faktu, że w czasie schodzenia nurka na coraz głębsze poziomy dochodzi do tzw. krótkich czasów dennych i wówczas niezbędny jest dokładny odczyt. Właśnie dlatego czas od 15 do 25 minut powinien być w widoczny sposób rozpisany.

Zegarek diver to model, który zwraca uwagę nienagannym designem, a także funkcjonalnością i jest idealny dla każdej osoby która aktywnie spędza czas. Ale tak naprawdę diver jest ceniony nie tylko za wysoką wodoodporność, ale też piękną stylistyką, która sprawdza się nawet u osób, które nie uprawiają sportów wodnych.

Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*