Stres przed odprawą lotniskową? Ten poradnik pomoże Ci się przygotować

[REKLAMA]

Wiele osób boi się latania. Ale są też takie, które bardziej stresuje sama odprawa lotniskowa. Nic dziwnego – podczas takiej procedury musimy się wylegitymować, a także wyspowiadać z tego, co mamy w bagażu. Czujemy, że zakwestionowana zostaje nasza prywatność. Nie tylko trzeba poddać się tym wszystkim kontrolom, ale przede wszystkim nie stracić w ich trakcie głowy. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem, który pomoże Ci zrozumieć, jakie są etapy odprawy lotniskowej i co czeka Cię podczas każdego z nich.

1. Nadanie bagażu

Nadać musisz wyłącznie bagaż rejestrowany. Podróżując tylko z podręcznym, możesz udać się wprost do bramek kontroli bezpieczeństwa. Jeśli jednak masz ze sobą walizkę większą niż standardowe 55x40x20 centymetrów lub cięższą niż 10 – 12 kilogramów, musisz ustawić się w kolejce do stanowiska, przy którym nadawane są bagaże na Twój lot. Tam zostanie Ci wydana również karta pokładowa.

Jeśli podróżujesz z samym tylko bagażem podręcznym, kartę pokładową możesz samodzielnie wydrukować bądź zapisać w telefonie po dokonaniu odprawy online. Taka opcja jest dziś powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

nadanie-bagaży-na-lotnisku.jpg

2. Odprawa biletowa i kontrola bezpieczeństwa

Kulminacyjnym momentem odprawy lotniskowej jest kontrola bezpieczeństwa. Jeśli nie masz nic do ukrycia, zupełnie nie musisz się jej obawiać. Zanim podejdziesz do taśm, obsługa zeskanuje Twoją kartę pokładową. Później przyjdzie czas na prześwietlenie Twojego bagażu podręcznego, zdjęcie odzieży wierzchniej, metalowych elementów, a często także butów.

Za stanowisko kontroli nie możesz wnieść płynów, których objętość przekracza 100 mililitrów. Głównie tego będą pilnowali pracownicy lotniska. Może się również zdarzyć, że wyrzucą Ci z walizki nożyk czy pilnik do paznokci. Z przedmiotów zakazanych pasażerowie raczej zdają sobie sprawę, więc takie sytuacje, jak zatrzymanie podczas kontroli broni czy substancji palnych, należą do rzadkości. Gdy osobiście przejdziesz już przez wykrywacz metalu, pozostanie Ci tylko znaleźć właściwą bramkę, z której odlatuje Twój samolot.

kontrola-bezpieczenstawa-2.jpg

3. Odprawa paszportowa i hala odlotów

Najczęściej zanim trafisz do bramek, sprawdzony musi zostać Twój dokument, z którym podróżujesz. Na terenie Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, podczas bardziej egzotycznych eskapad przyda się paszport, a nieraz nawet i wiza. Urzędnik porówna Twój wizerunek ze zdjęciem w dokumencie i przepuści Cię do hali odlotów.

Dla niektórych prawdziwa mordęga zaczyna się dopiero w tym momencie. Emocje opadają i trzeba… czekać. Często wybierając się na lotnisko, rezerwujemy sobie kilka dodatkowych godzin na wszystkie powyższe procedury, po czym okazuje się, że na biernym oczekiwaniu na samolot spędzamy masę czasu. Nie oznacza to wcale, że trzeba wychodzić z domu na ostatnią chwilę – wręcz przeciwnie: kluczem do sukcesu jest uporządkowanie i dobra organizacja. Warto jednak przygotować się na nieco nudy i zabrać ze sobą dobrą książkę. Czas możesz zabić również, robiąc zakupy w sklepach bezcłowych.

Z tym poradnikiem odprawa lotniskowa nie powinna Cię ani zestresować, ani zmęczyć. Przede wszystkim pamiętaj, aby się nie denerwować – gniew i brak cierpliwości to Twoi najwięksi wrogowie w każdej podróży. Więcej szczegółów dotyczących odprawy znajdziesz na https://puccini.pl/blog/odprawa-na-lotnisku-krok-po-kroku-o-czym-musisz-wiedziec/

1 Komentarz

  1. Dodatkowym czynnikiem stresogennym przy odprawie na zagranicznym lotnisku jest nieznajomość języka.Warto przyswoić sobie znaczenie kilku słów ściśle związanych z lataniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*